Před rokem u nás na letišti probíhalo již tradiční setkání větroňů. V jednu chvíli přišel Libor Bartík a pronesl větu: „Hele, napadlo mě, co kdybychom udělali setkání vojenských letadel?“ A to byl ten prvotní impuls, který se postupem roku proměnil v parádní akci, kterou jsme prožili o proběhlém víkendu 18. a 19. 8. 2018.

První účastnici se sjeli už v pátek. To už bylo postavené zázemí a naražené pivo. Později k tomu přibyl i gril a Libor plně rozvinul svůj kuchařský talent. Bylo ticho a každý vychutnával perfektně připravené maso a naložené hermelíny. Ticho se proměnilo v živou modelářkou debatu a posezení skončilo v brzkých ranních hodinách a každý nabíral síly na letový den.

V sobotu ráno po snídani, kterou opět Libor perfektně připravil, se začalo létat. Přijeli i další hosté a na to, že se jednalo o „nultý“ ročník této akce, sešlo se nás opravdu hodně. K vidění byly krásné stroje a na ploše voněly ricínové i benzínové spaliny. Nad letištěm se proháněly převážně stíhačky z 2. světové války v různých velikostech. I materiály, ze kterých byla letadla postavena, byly velice pestré – od klasické konstrukce, přes lamináty, EPP a dokonce létaly i stroje tištěné na 3D tiskárně.

Večer Libor opět předvedl své kuchařské umění – vůně z udírny byla určitě cítit v širokém okolí. Někteří nadšenci si měli co povídat až do půl šesté do rána…

V neděli ráno se také létalo, ale povětšinou už probíhalo balení odjezd.

Troufnu si říci, že ona myšlenka, která se před rokem zrodila v Liborové hlavě, byla skvělá. Víkend jsme si všichni užili, nedošlo k žádném karambolu a všichni se chovali naprosto ukázněně, za což jim patří velké díky.

Z této akce určitě vytvoříme tradici a již teď se těšíme na příští rok. Termín konání akce Setkání vojenských letadel 2019, oznámíme s dostatečným předstihem.

Tým LMK Rokytnice nad Rokytnou